Skrot din bil

Ring: +45 91 11 15 16

Skrot din bil let og lynhurtigt i dag.

Har din bil kørt de sidste kilometer og står nu og samler støv, så er der gode penge at hente her. Få den bedste skrotpræmie og undgå en masse besvær. Hos os er du sikret en god service og vejledning til hele processen ved skrot af bil. Vi tager os gerne af alt papirarbejdet for at gøre processen så nem som mulig for dig. Derudover er du sikret korrekt håndtering ved skrot af din bil, når du vælger Dansk Autoskrot. Vi har fokus på miljøet.

Udfyld kontaktformularen og vi vil sikre, at du får det bedste tilbud indenfor 24 timer.

En bil uden afgift kan sælges til os og vi kan videresælge til eksempelvis udenlandske kunder. Når vi køber din bil uden afgift, kan dens fremtid se forskellige ud. Er bilen i god stand, så kan vi sælge den til leasing, sælge den videre uden afgift eller registrere bilen og sælge den på det brugte marked. Ønsker du et salg eller køb af bil uden afgift, er du altså meget velkommen til at kontakte Dansk Autoskrot. Ring til os på +45 91 11 15 16 eller benyt vores kontaktformular, så vender vi hurtigt tilbage.

Det sikre valg til køb af bil uden afgift

Vi køber alle typer af biler herunder varevogne, personbiler, bil uden afgift og lignende. Uanset bilens stand så foretager vi køb af bil uden afgift. Vi vurderer bilens stand, om den skal skrottes eller sælges videre og dermed også din pris. Det er intet problem at skrotte en bil uden afgift eller at videresælge den til udlandet. Ved at benytte os til salg og køb af bil uden afgift er du sikret en tryg proces som håndteres korrekt. Samtidig tager vi os af papirarbejdet, så du sparer tiden og besværet.

Vores mange års erfaring er din garanti for korrekt håndtering af biler, uanset om de skal skrottes, sælges videre, eksporteres eller du står som køber. Ønsker du at købe en bil uden afgift, men er boende i Danmark, så skal den registreres. Vi hjælper gerne ved spørgsmål omkring salg og køb af biler uden afgift.

Biler uden afgift købes

Står der en bil i garagen og samler støv? Ønsker du dig en ny bil eller er behovet bare ikke det samme? Du kan altid sælge din gamle bil til os uanset om den kan køre eller ej. Vi opkøber gamle biler og istandsætter dem eller skrotter dem. Vi skal nok vurdere din bils stand og give dig den rette pris for bilen. Du får altid et uforpligtende tilbud hos DanskAutoSkrot. Biler uden afgift købes til både skrot og videre salg.

Kontakt os på +45 91 11 15 16 eller udfyld vores formular, så vender vi tilbage med svar på dine spørgsmål og et uforpligtende tilbud. Vi skal nok tage os af papirarbejdet herefter, vi henter bilen inden for få dage og du får pengene med det samme. Det er nemt, hurtigt og sikkert at handle biler uden afgift hos DanskAutoSkrot. Vi glæder os til at høre fra dig.

Galleri

Der er mange forhandlere at vælge imellem når du vil skrotte din bil, så hvorfor vælge os? Det er der mange grunde til. Skrot din bil i København, Sjælland og resten af landet med hjælpe fra Dansk Autoskrot og oplev mange fordele såsom:

  • De bedste priser grundet vores mange års erfaring
  • En virksomhed med omtanke for miljøet og korrekt håndtering af kemikalier
  • Top service med forenklede processer til fordel for dig
  • Korrekt håndtering og indberetning til SKAT
  • Gratis afhentning i store dele af landet
  • Udbetaling på stedet
  • Nemt og hurtigt for dig, bilen kan være hentet i morgen

Vi er det sikre valg. Skrot din bil hos DanskAutoSkrot på Sjælland og få del i de mange fordele. Kontakt os via formularen eller ring, så henter vi din bil og giver pengene med det samme.

Skrot din bil pris

Søger du prisen på skrot af bil? Hos os får du en fordelagtig skrot din bil pris. Prisen afhænger altid af mærke, model, årgang og ikke mindst stand. Men vores mange års erfaring inden for branchen er din garanti for den korrekte pris. Derfor oplever mange at få bedre priser for deres skrotbiler hos os end hos konkurrenterne. Kontakt os allerede i dag, alle biler har vores interesse.

Ring til os eller benyt vores kontaktformular, så vender vi hurtigt tilbage med både pris og afhentning. Derudover udbetaler vi pengene med det samme på stedet, både som mobilepay, overførsel eller kontanter. 

Skrotpræmie

Hvor meget kan jeg få i skrotpræmie i 2024? Det kommer an på nogle forskellige faktorer. Bl.a. hvordan er bilens stand, dens mærke, kører bilen, bilens model, dele, ekstra udstyr og andet.

 

R

Gode åbningstider

Som en del af vores fantastiske service tilbyder vi fordelagtige åbningstider. Vi har åbent i hverdagene ind til kl 20.00 og i weekenderne til klokken 18.00. Du kan derfor altid ringe til os.

Straks afhentning

Vi tilbyder straks afhentning. Det betyder at vi afhenter bilen inden 24 timer fra at du har accepteret vores tilbud på din skrotbil. Det synes vi er i orden! Ring og hør nærmere om din bil.

Hvordan skrottes til din bil

Den administrative del af skrotningen foregår online, og derfor kan du være en del af dette trin. Start ved at logge på borger.dk og vælg her din bil og autoophugger. Send dernæst din skrotningsansøgning og afmeld bilens nummerplade. Dette kan du gøre hjemmefra, men vi kan også gøre dette for dig og spare dig besværet. Som en del af vores service, afventer vi din bil helt gratis hurtigst muligt og er selvfølgelige ansvarlige for korrekt håndtering af dette. I og med vi hos Dansk Autoskrot går op i miljøet, er vi opmærksomme på, at få bilen håndteret og skrottet på den mest hensigtsmæssige måde med henblik på et grønnere Danmark. Bilen bliver derfor tømt for unødige og farlige kemikalier og giftstoffer, før bilens skrottes.

Vi tilbyder afhentning på hele Sjælland og sørger for alt det praktiske helt uden problemer. Vi sørger derfor også for afregistrering/afmelding af nummerplader, såvel som vi informerer SKAT. Frygt derfor ikke nogle overraskelser undervejs!
Hos Dansk Autoskrot modtager vi alle typer skrotbiler, uafhængigt af model, mærke, årgang og kilometertal. Det betyder med andre ord, at vi eksempelvis tager os af personbiler, erhvervsbiler, varevogne samt defekte og totalskadede biler. Vi har mange års erfaring indenfor dette område og er derfor din troværdige skrothandler på Sjælland, som sikrer dig en fair, hurtigt og effektiv service. Vi vil udbetale dine penge alt efter dine præferencer, også ved større beløber. Afregningen foregår på stedet, når vi afhenter bilen, så du kan få pengene med det samme. Skrotpræmiens størrelse afhænger selvfølgelig af bilens stand og alder, men du kan være sikker på en konkurrencedygtig og fair pris. Kan din skrotbil stadig køre og er den i nogenlunde stand, kan du også vælge at sælge bilen til os eller få et tilbud på en reparation og et nysyn.

Du er mere end velkommen til at kigge nærmere på siden, udfylde kontaktformularen eller ringe til os på +45 91 11 15 16 hvor vi vil være klar på at give et uforpligtende og gratis tilbud på din bil. Vi arbejder hele døgnet, og interesserer os både for skrot og brugte biler, så tøv ikke med at kontakte os. Hvis tilbuddet accepteres, afhentes bilen efter aftalt tidspunkt og afregningen skler på stedet. Nemmere bliver det ikke!.

Kontaktoplysninger

Afdelinger:

Vi dækker hele sjælland og har mange samarbejdspartnere i Jylland.

}

Åbningstider:

Vores åbningstider er som følgende:

Man – Fre: 08 – 20 Lør og Søn: 08 – 18

Telefon:

Vi har telefontid i åbningstiderne. Du kan frit ringe, senge en besked eller sende en mail.

Du kan også kontakte os igennem formularen her

Skrotning af bil hos DanskAutoSkrot

Når du skal skrotte din bil er det meget nemt hos DanskAutoSkrot. Vi skrotter din bil med hensyn til miljøet, samtidig med at vi udbetaler en god skrotpræmie på din skrotbil. Læs mere om, hvad vi tager hensyn til når vi skrotter biler hos DanskAutoSkrot.

Skrot bilen med omtanke for miljøet

Vi tænker altid miljøet ind i, når vi skrotter bilerne. Herudover støtter vi miljøgavnlige initiativer.

Gode anmeldelser og stjerne service

Skrot-bil Autoophug får gode anmeldelser, fordi vi sætter en ære i at give kunden en god oplevelse og yde god service. Du ser derfor altid vores medarbejdere venlige.

Gode skrotpriser

Vi udbetaler gode skrotpræmier. Især når vi køber bilen, har du som sælger meget at vinde. Vores skrotpriser er altid fordelagtige.

Gratis afhenting i mange områder

I mange områder tilbyder vi gratis afhenting og på den måde kan du spare en del penge, når du skal skrotte din bil hos skrot-bil autoophug.
Hvor meget kan man få i skrotræmie?

Det kommer helt an på bilen. Nogle skrotbiler udløser en skrotpræmie helt op til 4000 DKK. Andre skrotbiler kun op til 2200. Det kommer an på om det er en diesel skrotbil, årgang, stand, model og mærke.

Hvordan foregår skrotning af bil hos DanskAutoSkrot?

Når vi skal skrotte biler så er der en række forhold vi tager. Eksempelvis så sikrer vi en simpel process for kunderne, som de kan forstå og vi kan stå inde for. 

Skrot din bil til en god skrotpris