Skrot din bil

Ring: +45 91 11 15 16

Få skrottet din bil let og lynhurtigt i dag.

Har din bil kørt de sidste kilometer og står nu og samler støv, så er der gode penge at hente her. Få den bedste skrotpræmie og undgå en masse besvær. Hos os er du sikret en god service og vejledning til hele processen.

Udfyld kontaktformularen og vi vil sikre, at du får det bedste tilbud indenfor 24 timer.

Galleri

Skrotpræmie

Hvor meget kan jeg få i skrotpræmie i 2022? Det kommer an på nogle forskellige faktorer. Bl.a. hvordan er bilens stand, dens mærke, kører bilen, bilens model, dele, ekstra udstyr og andet.

 

R

Gode åbningstider

Som en del af vores fantastiske service tilbyder vi fordelagtige åbningstider. Vi har åbent i hverdagene ind til kl 20.00 og i weekenderne til klokken 18.00. Du kan derfor altid ringe til os.

Straks afhentning

Vi tilbyder straks afhentning. Det betyder at vi afhenter bilen inden 24 timer fra at du har accepteret vores tilbud på din skrotbil. Det synes vi er i orden! Ring og hør nærmere om din bil.

Hvordan skrottes til din bil

Den administrative del af skrotningen foregår online, og derfor kan du være en del af dette trin. Start ved at logge på borger.dk og vælg her din bil og autoophugger. Send dernæst din skrotningsansøgning og afmeld bilens nummerplade. Dette kan du gøre hjemmefra, men vi kan også gøre dette for dig og spare dig besværet. Som en del af vores service, afventer vi din bil helt gratis hurtigst muligt og er selvfølgelige ansvarlige for korrekt håndtering af dette. I og med vi hos Dansk Autoskrot går op i miljøet, er vi opmærksomme på, at få bilen håndteret og skrottet på den mest hensigtsmæssige måde med henblik på et grønnere Danmark. Bilen bliver derfor tømt for unødige og farlige kemikalier og giftstoffer, før bilens skrottes.

Vi tilbyder afhentning på hele Sjælland og sørger for alt det praktiske helt uden problemer. Vi sørger derfor også for afregistrering/afmelding af nummerplader, såvel som vi informerer SKAT. Frygt derfor ikke nogle overraskelser undervejs!
Hos Dansk Autoskrot modtager vi alle typer skrotbiler, uafhængigt af model, mærke, årgang og kilometertal. Det betyder med andre ord, at vi eksempelvis tager os af personbiler, erhvervsbiler, varevogne samt defekte og totalskadede biler. Vi har mange års erfaring indenfor dette område og er derfor din troværdige skrothandler på Sjælland, som sikrer dig en fair, hurtigt og effektiv service. Vi vil udbetale dine penge alt efter dine præferencer, også ved større beløber. Afregningen foregår på stedet, når vi afhenter bilen, så du kan få pengene med det samme. Skrotpræmiens størrelse afhænger selvfølgelig af bilens stand og alder, men du kan være sikker på en konkurrencedygtig og fair pris. Kan din skrotbil stadig køre og er den i nogenlunde stand, kan du også vælge at sælge bilen til os eller få et tilbud på en reparation og et nysyn.

Du er mere end velkommen til at kigge nærmere på siden, udfylde kontaktformularen eller ringe til os på +45 91 11 15 16 hvor vi vil være klar på at give et uforpligtende og gratis tilbud på din bil. Vi arbejder hele døgnet, og interesserer os både for skrot og brugte biler, så tøv ikke med at kontakte os. Hvis tilbuddet accepteres, afhentes bilen efter aftalt tidspunkt og afregningen skler på stedet. Nemmere bliver det ikke!.

Kontaktoplysninger

Afdelinger:

Vi dækker hele sjælland og har mange samarbejdspartnere i Jylland.

}

Åbningstider:

Vores åbningstider er som følgende:

Man – Fre: 08 – 20 Lør og Søn: 08 – 18

Telefon:

Vi har telefontid i åbningstiderne. Du kan frit ringe, senge en besked eller sende en mail.

Du kan også kontakte os igennem formularen her

Skrotning af bil hos DanskAutoSkrot

Når du skal skrotte din bil er det meget nemt hos DanskAutoSkrot. Vi skrotter din bil med hensyn til miljøet, samtidig med at vi udbetaler en god skrotpræmie på din skrotbil. Læs mere om, hvad vi tager hensyn til når vi skrotter biler hos DanskAutoSkrot.

Skrot bilen med omtanke for miljøet

Vi tænker altid miljøet ind i, når vi skrotter bilerne. Herudover støtter vi miljøgavnlige initiativer.

Gode anmeldelser og stjerne service

Skrot-bil Autoophug får gode anmeldelser, fordi vi sætter en ære i at give kunden en god oplevelse og yde god service. Du ser derfor altid vores medarbejdere venlige.

Gode skrotpriser

Vi udbetaler gode skrotpræmier. Især når vi køber bilen, har du som sælger meget at vinde. Vores skrotpriser er altid fordelagtige.

Gratis afhenting i mange områder

I mange områder tilbyder vi gratis afhenting og på den måde kan du spare en del penge, når du skal skrotte din bil hos skrot-bil autoophug.
Hvor meget kan man få i skrotræmie?

Det kommer helt an på bilen. Nogle skrotbiler udløser en skrotpræmie helt op til 4000 DKK. Andre skrotbiler kun op til 2200. Det kommer an på om det er en diesel skrotbil, årgang, stand, model og mærke.

Hvordan foregår skrotning af bil hos DanskAutoSkrot?

Når vi skal skrotte biler så er der en række forhold vi tager. Eksempelvis så sikrer vi en simpel process for kunderne, som de kan forstå og vi kan stå inde for. 

Skrot din bil til en god skrotpris